top of page

Evcil hayvanınızı kaybettikten sonra çocuğunuza nasıl destek olabilirsiniz ?

Güncelleme tarihi: 17 Oca

Eve geldiği ilk günden beri evcil hayvanınız ailenizin bir parçası olur. Hayatı boyunca hiç bir evcil hayvan sahibi olmamış insanlar, evcil hayvanınıza olan sevginizi anlayamaz. Ne yazık ki, aranızdaki bu büyük bağ, evcil hayvanınızın ölümüyle başa çıkmanızı oldukça zorlaştırır.


Bir evcil hayvan, en sadık arkadaşınız, sırdaşınız ve bazen de omzunda ağladığınız dostunuz olur. Maalesef, hayatta her şeyin bir sonu olduğu gibi, mutluluğun da sonu vardır; çok sevdiğiniz evcil hayvanınızla aranızdaki yakın ilişkinin verdiği mutluluk da buna dahil. Ve eğer, tüylü bir arkadaşınız varsa, onun ölümüyle başa çıkmak hayattaki en zor şeylerden biridir .

Bazıları evcil hayvanlarının ölümünün ardından yeni bir evcil hayvan sahibi olur, bazıları ise aynı acıyı yaşamaktan korktukları için ya da başka bir hayvanı onun kadar sevemeyeceğini düşündükleri için yeni bir evcil hayvan sahibi olmak istemez. Yakın bir zamanda evcil hayvanınızı mı kaybettiniz? Belki de aşağıda verdiğimiz öneriler üzüntünüzü biraz azaltmaya yardımcı olabilir.


Evcil hayvanınızın ölümüyle nasıl başa çıkabilirsiniz ?


Evcil hayvanımız ölmek üzere olduğunda aklımızda bir çok soru işareti oluşur. Sadık dostumuzun ölümüyle başa çıkabilmek için bu soruların cevabını zamanında öğrenmek önemlidir. Şimdi bu soruların bazılarına ve onları nasıl yanıtlayabileceğimize göz atalım.

1.Nasıl hissedeceğim?

Köpeğinizin ölümü üzerine farklı tepkiler gösterebilirsiniz. Örnek olarak:

  • İnkar: Evcil hayvanınızın öldüğü gerçeğini tam olarak kabullenemediğiniz için her yerde onun yüzünü görebilirsiniz. Endişelenmeyin ve zamana bırakın. Bu hissiniz yavaş yavaş geçecek ve bu gerçeğe alışacaksınız.

  • Suçluluk: Evcil hayvanınızın ölümü için kendinizi suçlayabilirsiniz ya da ona yeterince iyi bakmadığınızı düşünebilirsiniz. Eğer köpeğinizi bir sağlık problemi sonucu kaybettiyseniz, hastalığın zamanında teşhis edilmesini sağlayamadığınız için üzülebilirsiniz. Kendinizi suçlamayın. Aynı insanlar gibi hayvanlar da ölür. Ölüm yaşamın doğal bir parçası, bu gerçeği değiştiremezsiniz.

  • Öfke: Bu olayın sonucu olarak çok öfkelenebilirsiniz. Örneğin, köpeğinizle ilgilenen veterinere kızabilirsiniz ya da evcil hayvanınızı veterinere götürmek için geç kalmanıza neden olan trafiğe öfkelenebilirsiniz. Fakat, evcil hayvanınızın ölümü için trafiği ya da veterineri suçlamamalısınız. Bu suçladığınız olaylar olmamış olsa bile evcil hayvanınız ölmüş olacaktı.

2.Yaşadığım bu acı normal mi ?


Evet. Daha önce de söylediğimiz gibi, evcil hayvanlar ailenin bir parçası haline gelir, bu nedenle ölümleri üzerine büyük bir acı hissederiz. Bazı insanlar sizi anlamayabilir ama asla acınızdan utanmayın ve saklamaya çalışmayın. Ağlamak, kayıpla baş etmek için gereklidir.

3.Beni kim teselli edebilir ?


Ailenizde güvendiğiniz birisinden ya da sizin gibi hayvan sever bir arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz. Daha önce evcil hayvanını kaybetmiş birisini bulmak iyi bir fikir olabilir. Tüm bu insanlar ne hissettiğinizi anlayacaktır.


4.Evcil hayvanım daha fazla acı çekmemesi için öldürülürse, oraya gidip yanında olmalı mıyım ?


Daha fazla acı çekmesini önlemek için evcil hayvanınızı öldürmek zorunda kalmak, onu bir kazada ya da yaşlılığa bağlı olarak kaybetmekten çok daha zordur. Ancak, bazı insanlar evcil hayvanınızın son anlarında onun yanında bulunmanın ve küçük patisini tutmanın en büyük sevgi ve sadakat eylemi olduğunu düşünür.

Herkes böyle düşünmek zorunda değil. Tüm insanlar ve tüm ilişkiler birbirinden farklıdır. Bu nedenle gidip gitmemeye kendiniz karar vermelisiniz. Her iki durumda da nasıl hissedeceğinizi düşünün. Kendinizi buna hazır hissetmiyorsanız, gitmeyin. Evcil hayvanınızın, onu çok sevdiğinizi zaten biliyor.


5.Evcil hayvanımın cenazesini ne yapmalıyım ?

Bu evcil hayvanın sahibini dehşete düşüren bir sorudur. Bazıları evinin bahçesine gömmeyi tercih ederken, bazıları ise yakıp küllerini saklamayı tercih eder. Ayrıca, evcil hayvan cenazesi düzenleyen ya da evcil hayvanınızın küllerini, seçtiğiniz güzel ve kişiselleştirilmiş bir ürün içinde sunan şirketler var. Bu karar tamamen size kalmış.


6.Evcil hayvanımın ölümünü çocuğuma nasıl açıklayabilirim?


Bu çok hassas bir konu olabilir. Dürüstlük en iyi yoldur derler, biz de bu söze katılıyoruz. Bununla birlikte, evcil hayvanınızın neden artık sizinle olmadığını açıklamak için en uygun dili kullanmalısınız. Gitti demek gibi üstü kapalı sözler, çocuğunuzun size daha çok soru sormasına ve evcil hayvanınızın geri dönmesi için boş yere beklemesine sebep olacaktır.


7.Yeni bir evcil hayvan sahibi olmalı mıyım ?


Bu çok zor bir soru ve cevabını yalnızca siz verebilirsiniz. Yine de, kaybettiğiniz evcil hayvanınızın acısını unutmak için biraz zaman geçmesini öneririz. Böylelikle yeni tüylü arkadaşınıza verilecek bol miktarda sevginin olduğu ve daha mutlu olacağı bir ev sunabilirsiniz.


#evcilhayvan #çocukpsikolojisi